Włoskie sery przysmak bogów
Najbardziej znane na świecie włoskie dania mają jedną wspólna cechę, są przepełnione smakiem i zapachem serów, czyli włoskiego złota. Tradycja serowarska w Italii czerpała z wiedzy starożytnych Etrusków i Greków oraz pasterzy Piemontu, Apeninów i Niziny Padańskiej. Udoskonalała techniki wyrobu sera przez wieki dochodząc do perfekcji.
Najsłynniejszy włoski ser znany na całym świecie to parmigiano reggiano, potocznie zwany parmezanem. Ten król serów produkowany jest tylko w ściśle określonych regionach, które obejmują Parmę, Reggio Emilię, Modenę i Bolonię. Jego rodowód sięga XIII w. Parmigiano reggiano to twardy ser z mleka krowiego o mało widocznych otworach i drobno-grudkowatej strukturze określanej przez Włochów jako grana. Wyśmienity, świeżo starty parmezan o delikatnej korzennej nucie, nadaje smak i charakter wielu odmianom past.
Kolejnym wspaniałym włoskim serem jest gorgonzola. Wytwarzana jest w Lombardii a swoją nazwę wzięła od małej miejscowości, położonej niedaleko Mediolanu. Pierwsze wzmianki o tym serze datuje się na IX w. Legenda z miasteczka Gorgonzola mówi, jak powstał. Stary serowar zapomniał o przygotowanym kręgu i zostawił go na noc przed serowarnią. Kiedy po kilku dniach sobie o nim przypomniał zauważył, iż ser pokrył się niebieskimi niteczkami pleśni. Ser ten stanowi doskonały dodatek do sosów i makaronów. Risotto na jego bazie jest prostym i wyśmienitym daniem. Najlepiej jednak pasuje na zwieńczenie posiłku podana z dojrzałą gruszką i lampką czerwonego wina.
Najbardziej znanym eksportowym daniem kuchni włoskiej jest pizza, a klasyczna neapolitańska nie może się obejść bez mozzarelli. Prawdziwa kampańska mozzarella di bufala wyrabiana jest z mleka czarnych bawołów, wypasających się nad rzeką Volturno. Ser mozzarella może być również wyrabiany z mleka krowiego. Świetnie smakuje z pomidorem, czego przykładem jest prosta i bardzo popularna sałatka caprese.
DOLCE VITA NR 1 JESIEŃ/ZIMA 2010