Frutti di mare
Smakowite krewetki, wykwintne homary, pyszne przegrzebki, ostrygi uchodzące za najskuteczniejszy afrodyzjak… A może jednak langusty, mule, ośmiornice lub kalmary? Świat śródziemnomorskich przysmaków jest niezwykle bogaty. A jak wpływają one na zdrowie człowieka? O tym opowie Państwu dr Ewa Sadowska z Centrum Unicardia i Unimedica w Krakowie.
Jak przyrządzać i spożywać owoce morza?
W tym przypadku im prościej i świeżej, tym lepiej. Co to oznacza? Przede wszystkim zadbanie o rozsądną ilość przypraw oraz świeże produkty. Zaczynając od ostryg - należy je połykać żywcem, a podobno najlepiej smakują te otwierane od razu po wyłowieniu. Rzadko mamy jednak taką sposobność, stąd kupując tego skorupiaka w sklepie, trzeba pamiętać, że otwarta skorupka praktycznie zawsze oznacza nieświeżość. Co do homarów, gotuje się je 5-7 minut w wodzie z cytryną. Powinny mieć czerwone szczypce i zwinięty odwłok, wtedy mięso jest wyjątkowo smakowite. Szparagi, sos holenderski i mięso homara to niezawodne trio na wykwintną kolację.
Kupując małże, również należy zachować ostrożność. Te w otwartych skorupkach są najpewniej nienajświeższej daty, dlatego koniecznie trzeba je umyć przed włożeniem do garnka. Jeśli na skorupkach widać narośle, trzeba je usunąć. Gotowanie samo w sobie jest bardzo proste - małże w skorupkach wrzucamy do garnka, gdzie powinny czekać na nie podsmażone na oliwie szalotka oraz czosnek. Potem zalewamy wszystko półwytrawnym, białym winem. Po okolo 3 minutach muszle się otworzą i ... danie gotowe! Dla smaku i widoku warto posypać je świeżą natką pietruszki i możemy zacząć się delektować.
W naszym kraju najpopularniejsze spośród owoców morza są krewetki. Można je dostać wszędzie, ale trzeba pamiętać, że nie wszędzie są świeże. Różowe z pewnością były już poddane gotowaniu, natomiast szare możemy usmażyć na maśle lub oliwie (np. z czosnkiem lub papryczką chili), następnie doprawić solą i pierzem, a na koniec posypać świeżą pietruszką. Istotne pytanie: czy należy pozbawiać krewetki tzw. czarnej żyłki? Tutaj zdania są podzielone - Azjaci na przykład tego nie robią, twierdząc, że krewetka jest najsmaczniejsza wlaśnie z żyłką. Co do krewetkowej skorupki - to nieprawda, że po spożyciu jej czekają nas nieprzyjemne dolegliwości. Znawcy tematu polecają też krewetki gotowane na parze, gdyż przygotowane w ten sposób będą niezwykle aromatyczne.
Bardzo ostrożnie trzeba się obchodzić z kalmarami i ośmiorniczkami, gdyżłatwosprawić, że staną się gumowate i praktycznie niejadalne. Najłatwiej przygotować je następująco: na 30 sekund wrzucić do garnka z wrzątkiem, a następnie zamarynować w oliwie z użyciem dowolnych przypraw. Można je gotować 30 minut i potem podawać z sosami. W Polsce stosunkowo tanie są kalmary, doskonałe zwłaszcza w wydaniu grillowanym, ale też smażone, duszone i na zimno. Przygotowując je w panierce należy mieć na uwadze, aby panierka nie przykryła ich delikatnego smaku - czasamiwystarczy dodać po prostu ulubione zioła. Jeśli chodzi o kalmary, dobrze komponują się z nimi: czosnek, świeży rozmaryn oraz liść laurowy. W Polsce można też kupić duże ośmiornice,
które najlepiej grillować.
Zupełnie inne są przegrzebki – owoce morza o bardzo zwartym mięsie, podobnym do kurczaka. Ich subtelny morski smak sprawia, że cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. To także jeden z najczęściej wykorzystywanych owoców morza w słynnej diecie Dukana. Z surowych przegrzebków można przygotować smakowite carpaccio, a z panierowanych - kotleciki. Przegrzebki smakują dobrze z czosnkiem, natką pietruszki, cytryną i chili, szerokim makaronem. Będą znakomite na romantyczną kolację.
Małże w sosie pomidorowo-czosnkowym |
Paella |
Krewetki z oliwą imbirową |
Spaghetti frutti di mare |